Rosja wykluczona z Eurowizji

Ukraiński nadawca wystosował oficjalny apel do Europejskiej Unii nadawców o wykluczenie Rosji z Eurowizji. Początkowo EBU odmówiła, ale po głosach z innych państw zdecydowano się przychylić do apelu.

Początkowo EBU, będąca organizatorem konkursu, wystosowała komunikat w którym wyjaśniła, że Eurowizja jest niepolitycznym wydarzeniem, a organizacja monitoruje sytuację.

Jednak do apelu Ukrainy zaczęły przyłączać się kolejne kraje. Poparły go m.in. Szwecja, Dania, Norwegia i Holandia. Po licznych głosach poparcia EBU zdecydowała się przychylić do apelu i opublikowała oświadczenie.

„Europejska Unia Nadawców (EBU) ogłosiła, że ​​żaden rosyjski zespół nie weźmie udziału w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. (…) Decyzja jest wyrazem obaw, że w świetle bezprecedensowego kryzysu na Ukrainie, uwzględnienie rosyjskiego zgłoszenia w tegorocznym Konkursie naraziłoby konkurencję na szwank. Przed podjęciem tej decyzji EBU poświęciła trochę czasu na przeprowadzenie szerokich konsultacji wśród swoich członków. EBU jest apolityczną organizacją członkowską zrzeszającą nadawców zaangażowanych w przestrzeganie wartości służby publicznej. Pozostajemy oddani ochronie wartości konkursu kulturalnego, który promuje międzynarodową wymianę i zrozumienie, jednoczy publiczność, celebruje różnorodność poprzez muzykę i jednoczy Europę na jednej scenie”.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]