Od poniedziałku duże udogodnienie dla Ukraińców przebywających w Polsce!

Jak poinformował w piątek podczas konferencji prasowej wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, już od najbliższego poniedziałku wszystkie samorządy w Polsce będą mogły rozpocząć proces rejestracji obywateli z Ukrainy. 

W piątek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji miała miejsce konferencja prasowa szefa resortu Mariusza Kamińskiego oraz wiceszefa Pawła Szefenakera. Jak przekazali, trwają przygotowania do procesu rejestracji obywateli Ukrainy. Kiedy ruszy rejestracja?

Ustawa wejdzie w życie w poniedziałek. Oznacza to, że już od najbliższego poniedziałku 14 marca 2022 roku wszystkie samorządy w Polsce będą mogły rozpocząć proces rejestracji uchodźców z Ukrainy. W najbliższych dniach samorządy otrzymają ponad 4 tysiące czytników do odbierania linii papilarnych. Wszystko będzie finansowane przez państwo.

„Testy systemów odbywają się od paru dni. Są w to zaangażowane samorządy. Jest przygotowany podręcznik dla samorządów jak to zrobić. Jak tłumaczyć z cyrylicy, także z języka ukraińskiego różne ważne informacje, które samorząd musi pobrać od takiej osoby.”

-tłumaczył Paweł Szefernaker. Jak dodał wiceszef resortu, pomimo, że rząd chce, aby czytników i sprzętu było jak najwięcej i wszystko szło sprawnie, należy się przygotować na duże kolejki w urzędach. Ale rząd planuje także wprowadzić mobilne punkty.

„Tak, żeby dany urząd mógł wysłać urzędników do tych miejsc, gdzie przebywają Ukraińcy, żeby te osoby nie musiały jechać do urzędu. Żeby w tym miejscu można było przeprowadzić proces rejestracji obywateli Ukrainy w polskim systemie PESEL.”

-wyjaśnił.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]