Ognisko WZW A wśród uchodźców z Ukrainy

Jak informuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wśród uchodźców z Ukrainy wykryto ognisko WZW A. Choroba potocznie nazywana jest żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. Choroba wywołana jest wirusem HAV (Hepatitis A Virus).

Wirus Zapalenia Wątroby typu A. Fot. CDC / Betty Partin / domena publiczna

Objawy wywoływane przez wirusa to osłabienie, senność, bóle głowy, brak apetytu, wstręt do potraw tłustych, czasami gorączka, pod koniec pobolewanie wątroby i żołądka. Choroba prowadzi do zapalenia wątroby.

Ponadto Waldemar Kraska poinformował, że ponad 700 dzieci z Ukrainy jest hospitalizowanych w Polsce. Najmłodsi leczeni są na zapalenie płuc, przeziębienia i choroby onkologiczne.

Trafiają do nas dzieci z objawami zapalenia płuc, przeziębieniami. Kilkoro wymaga dializ. Trafiają też dzieci onkologiczne – mówi Waldemar Kraska. Wyjaśnił, że w szpitalach jest ponad 700 dzieci z Ukrainy, najwięcej w Małopolsce, bo aż 150.

Wiceminister dodał też, że szczepienia na Covid-19 nie cieszą się wśród uchodźców powodzeniem. W dwa tygodnie zaszczepiono 600 osób, głównie dawkami przypominającymi. Poziom wyszczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, jak różyczka, odra czy polio, również jest niewielki. Wiceszef resortu zdrowia, że w świetle ustawy o chorobach zakaźnych, każdą osobę do 18. roku życia, przebywającą powyżej trzech miesięcy w kraju, obejmuje obowiązek szczepień. Kwestionariusze szczepień są dostępne również w języku ukraińskim.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]