Morawiecki: „Najbardziej radyklany plan w Europie”! Polska chce odejść od rosyjskich surowców

Dzisiaj przedstawiono najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów – rosyjskiej ropy, rosyjskiego gazu i rosyjskiego węgla. Ten plan jest potrzebny, żeby w Europie przyszło otrzeźwienie.

Kiedy inni w Europie patrzyli na Rosję jako na partnera do robienia biznesu, my wiedzieliśmy, że Rosja posługuje się przede wszystkim gazem jako narzędziem szantażu. Dlatego przekonujemy od lat, żeby zabrać Putinowi i Rosji narzędzia szantażu.

Dzisiaj to narzędzie szantażu Putina przekształciło się w narzędzie wojny. Dlatego wzywamy wszystkich w Europie, aby poszli w nasze ślady. Dla nas ta polityka jest konsekwencją realizowania planów. Dzisiaj wicekanclerz Niemiec mówi, że to uzależnienie od Rosji było niewłaściwe i głupie. Musimy trzeźwo patrzeć na rzeczywistość. Nasz plan derusyfikacji węglowodorów w gospodarce polskiej będzie wyglądał następująco – po pierwsze przyjęliśmy na RM plan odejścia od węgla.

Mam nadzieję, że cała polska klasa polityczna wesprze to działanie mimo, że nie ma zgody ze strony UE. Nałożymy w kwietniu, najpóźniej w maju, całkowite embargo na węgiel rosyjski. Wzywamy do tego wszystkich – Niemcy i inne państwa Europy Zachodniej, które wciąż pobierają te surowce z Rosji. W latach 2010-2014 ok. 90% ropy zużywanej na polskim rynku to ropa rosyjska. Od roku 2015/2016 rozpoczął się proces derusyfikacji tego ważnego surowca. Dzięki @PKN_ORLENdoszliśmy do tego, że jesteśmy w znacznym stopniu niezależni, ale i tu pokazujemy plan odejścia od rosyjskiej ropy do końca tego roku.” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]