Uwaga! Latające kleszcze już atakują!

W lasach pojawiają się owady zwane potocznie latającymi kleszczami. Przed strzyżakami Lasy Państwowe ostrzegały już wielokrotnie. Owad najczęściej występuje od czerwca do września, ale może być aktywny i później. Wszystko zależy od temperatury.

Fot. Shutterstock

Strzyżak jeleni wczepia się w skórę niczym kleszcz, a potem przez kilkadziesiąt minut pije krew. Naturalnym żywicielem są leśne zwierzęta takie, jak jeleń, łoś czy sarna, ale owad nie pogardzi też ludzką krwią. U zwierząt skończyć się to może nawet złożeniem jaj w sierści.

Ukąszenie owada może zakończyć się nie tylko bólem, ale również reakcją alergiczną. Początkowo powstaje swędząca grudka, która utrzymywać się może od kilku tygodni do nawet jednego roku. U części osób dochodzi do wtórej reakcji alergicznej i zaostrzenia objawów. Oprócz uporczywego swędzenia pojawiają się także rumieniowate zmiany skóry.

Chodząc po lasach i parkach trzeba być ostrożnym. Prowadzono badania w wielu krajach nad ochroną przed tymi owadami. Repellent czy ubiór nie miały większego znaczenia, a najlepiej sprawdzały się po prostu długi rękaw i nogawka.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE