Odszkodowania za szczepienia. Podano dane

Rzecznik praw pacjenta podał statystyki dotyczące odszkodowań z powodu szczepionek na COVID-19. Najwyższa dotychczasowa kwota wypłacona jednemu pacjentowi wyniosła 87 tysięcy złotych. 

Fot. Shutterstock

Rzecznik praw pacjenta poinfoemował w wywiadzie w „Dzienniku Gazecie Prawnej” o kwotach wydanych na odszkodowania dla Polaków, związane ze szczepionkami na koronawirusa.  W sumie wypłacono już około 700 tysięcy złotych.

Maksymalne odszkodowanie wynieść może nawet 100 tysięcy złotych. Do tej pory jednak najwyższa kwota opiewała na sumę 87 tysięcy. Jak tłumaczył Bartłomiej Chmielowiec, odszkodowanie należy się osobom, które albo miały wstrząs anafilaktyczny, albo okres hospitalizacji po otrzymaniu szczepionki na COVID-19 nie był krótszy niż 14 dni.

Do tej pory wszczętych zostało 418 postępowań w tej sprawie. 40 z nich  zakończyło się decyzją pozytywną. Połowa dotyczyła właśnie wstrząsów, natomiast druga połowa hospitalizacji, w tym między innymi z powodu zespołu Guillian-Baree. Dochodzi w nim do porażenia newowego, a wśród objawów są bóle mięsni i niedowład.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE