Nowe rozporządzenie w sprawie małpiej ospy w Polsce!

Minister zdrowia podpisał nowe rozporządzenia dotyczące małpiej ospy.

Wprowadzone przepisy są odpowiedzią na przypadki zakażenia małpią ospą w Europie. Są to: rozporządzenie w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej, nowelizację rozporządzenia w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznania zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu oraz nowelizację rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji.

Dzięki temu zakażenia małpiej ospy będą objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Nałoży to obowiązek zgłaszania podejrzeń, rozpoznania lub zgonu człowieka z powodu tej choroby. Ponadto wprowadzone rozporządzenia nałożą obowiązek hospitalizacji osób chorych i podejrzanych o tę chorobę oraz obowiązek kwarantanny i nadzoru epidemiologicznego w przypadku kontaktu z osobą zakażoną. Kwarantanna wynosić będzie aż 21 dni, czyli tyle, ile w przypadku ospy prawdziwe czy gorączki krwotocznej.

Do tej pory na całym świecie potwierdzono 338 przypadków małpiej ospy, a 93 osoby są podejrzane o zakażenie i badane pod jej kątem. W Afryce jest chorobą endemiczną występującą stale. Poza Afryką stwierdzono jej obecność w ponad 20 krajach.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE