Starczowzroczność – na czym polega i jak można ją wyleczyć?

Starczowzroczność rozwija się niepostrzeżenie i najczęściej dotyka osoby, które ukończyły 38. rok życia. Początkowo niezauważana, z biegiem czasu wpływa na jakość życia, uniemożliwiając m.in. przeczytanie prostego SMS-a na ekranie smartfona. Aby zatrzymać jej postęp, warto rozważyć korekcję wady wzroku – skuteczny zabieg, dzięki któremu prezbiopia staje się jedynie wspomnieniem.

Fot. Materiały prasowe

Starczowzroczność – przyczyny powstawania i objawy

Starczowzroczność, nazywana też prezbiopią lub dolegliwością „krótkich rąk”, jest naturalnym procesem i wynika z różnych przemian fizjologicznych zachodzących w ludzkim organizmie pod wpływem czasu. Za akomodację oka, czyli umiejętność wyostrzania widzenia na różnych odległościach, odpowiada m.in. soczewka, która na początku życia jest bardzo elastyczna. Wraz z upływem lat twardnieje i coraz gorzej radzi sobie z przystosowaniem wzroku do czynności wykonywanych w bliskich odległościach, takich jak czytanie czy pisanie. Początkowo powoduje jedynie dyskomfort, jednak z biegiem lat może doprowadzić do całkowitego braku możliwości wykonywania wielu zadań bez zastosowania okularów do bliży.

Pamiętaj, że pierwsze objawy starczowzroczności mogą pojawić się już po 38. roku życia i nie należy ich ignorować. Kiedy warto umówić się do lekarza? Im wcześniej, tym lepiej! Na wizytę u specjalisty powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które na co dzień:

  • cierpią na przewlekłe bóle głowy;
  • borykają się z suchością oczu;
  • mają problem z dostrzeganiem przedmiotów w niewielkiej odległości;
  • zmagają się z pogorszeniem widzenia w godzinach wieczornych.

Starczowzroczność przeszkadza w dopełnianiu codziennych obowiązków, ale także może uniemożliwić rozwój zawodowy czy spełnianie marzeń. Sposobów walki z uciążliwą wadą wzroku jest wiele, a najpowszechniejszy z nich polega na dobraniu odpowiedniej pary okularów. Innym, coraz popularniejszym rozwiązaniem jest laserowa korekcja starczowzroczności – zabieg, dzięki któremu prezbiopia staje się przeszłością. Sprawdź ofertę Kliniki Optegra i pożegnaj uciążliwą dolegliwość: https://www.optegra.com.pl/zabiegi/starczowzrocznosc

Starczowzroczność – jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od tego, czy od lat cierpisz na prezbiopię, czy dopiero zauważasz jej pierwsze objawy, w każdej chwili możesz spowolnić jej rozwój. Oto kilka sposobów na to, aby odwlec w czasie pogorszenie jakości widzenia:

  • stosuj zdrową i zrównoważoną dietę – bogatą w witaminy A, E i B, a także kwasy omega-3 czy antyoksydanty;
  • regularnie badaj wzrok – dzięki temu nie tylko wykryjesz inne choroby, ale także dobierzesz leczenie zgodnie z aktualnym stanem zdrowia;
  • korzystaj z kropli do oczu – kiedy tylko poczujesz, że Twoje oczy wymagają dodatkowego nawilżenia, zastosuj odpowiedni preparat bez konserwantów.

Oczywiście to tylko niektóre z zasad, które warto stosować na co dzień. Oprócz tego, podczas wykonywania codziennych obowiązków stosuj okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, dzięki którym nie odczujesz dotkliwych skutków starczowzroczności.


Warto wiedzieć:

Osobom borykającym się z prezbiopią oraz innymi zaburzeniami akomodacji oka polecane są okulary progresywne – umożliwiają wyraźne widzenie rzeczy położonych blisko linii wzroku oraz w dalekiej odległości.


Dolegliwość „krótkich rąk” potrafi być męcząca – nie bez przyczyny coraz więcej osób decyduje się na rozwiązanie, które stopuje rozwój zarówno niewielkiej, jak i dużej wady. Laserowa korekcja wzroku to bezpieczny i kompleksowy zabieg, który można przeprowadzić zarówno w przypadku krótkowzroczności (do -8.50 dioptrii), jak i nadwzroczności (do +3.50 dioptrii) oraz astygmatyzmu (do 2.00 dioptrii). Umów się na konsultację do Kliniki Optegra i sprawdź, czy kwalifikujesz się do zabiegu – zadbaj o jakość widzenia na długie lata!

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE