Nie żyje turysta, którego poraził piorun na Giewoncie

Wczoraj pisaliśmy o akcji TOPR w rejonie Giewontu. Turystę poraził piorun. Mężczyznę przetransportowano do szpitala, ale niestety zmarł.

Fot. Kraków w Pigułce

Kilka minut po godzinie 17 do centrali TOPR dotarło zgłoszenie o porażeniu piorunem turysty, który znajdował się w kopule szczytowej Giewontu.

Na miejscu wypadku zdesantowano pięciu ratowników, którzy podjęli zaawansowane czynności resuscytacyjne. Chorego w trakcie resuscytacji podjęto śmigłowcem i przekazano do karetki na lądowisku w Zakopanem. Niestety, w szpitalu o godzinie 19 stwierdzono zgon turysty. Przyczyną śmierci było najprawdopodobniej bezpośrednie rażenie piorunem. Wypadek miał miejsce kilka metrów od krzyża na wierzchołku Giewontu.

W dniu dzisiejszym TOPR śmigłowcem ewakuował jeszcze 2 inne osoby: turystkę po zasłabnięciu na Małym Kościelcu oraz osobę, która doznała urazu stawu skokowego przy zejściu z Kasprowego Wierchu na Halę Gąsienicową.

Ponadto kilka osób z objawami zatrucia pokarmowego i odwodnienia przetransportowano samochodami do zakopiańskiego szpitala.
Wedle prognoz w Tatrach przez kilka najbliższych dni mogą wystąpić gwałtowne burze.

W takim okresie wyjścia górskie należy planować już we wczesnych godzinach porannych. W sytuacji, gdy zbliża się do nas burza, należy niezwłocznie opuścić rejony wierzchołków oraz grani i zejść w niższe partie Tatr – opisuje TOPR.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE