Rewolucyjne zmiany! Podatnicy mogliby oszczędzić tysiące złotych! Jest jednak poważny warunek

Minister rodziny Marlena Maląg powiedziała, że rząd chce się przymierzać do wprowadzenia ilorazu rodzinnego. Dla dużych rodzin oznaczałoby to nawet wielotysięczne oszczędności.

Fot. Shutterstock

Polski Ład przyniósł rewolucję podatkową i był wielokrotnie modyfikowany i poprawiany. W ostatniej zmianie zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, ale obniżono podatki. Oznacza to korzyść nie tylko dla aktywnych zawodowo, ale również emerytów.

Teraz rząd ujawnił, że zamierza pracować nad kolejnymi zmianami m.in. wprowadzeniem tzw. ilorazu rodzinnego. Polegać on będzie na tym, że wysokość podatków będzie ustalana na podstawie dzietności. Im więcej dzieci, tym niższe podatki.

– Potrzebne są zmiany w zakresie polityki podatkowej. (…) Zależy nam na tym, aby docelowo – nie chcę podawać daty – przymierzyć się do wprowadzenia tzw. ilorazu rodzinnego, czyli proporcjonalnej ulgi w zależności od liczby dzieci. To rozwiązanie wydaje się najbardziej społecznie pozytywne, do tego, by rzeczywiście ulga na dzieci była adekwatna. To rozwiązanie jest już przeliczone; wiemy, ile kosztuje. Jego wdrożenie wymaga jednak przygotowania wielu mechanizmów. To kierunek, który chcielibyśmy przyjąć w przyszłości – powiedziała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nie wiadomo, jak będzie wyglądała ulga, ale już teraz wiadomo, że niektórzy oszczędzą tysiące złotych. Garść pomysłów rozbudzających emocje dodał minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Powiedział, że liczbę osób w gospodarstwie domowym będzie można pomnożyć przez kwotę wolną od podatku. – Na razie państwo w rodzinie do 2+3 widzi tylko dwa podmioty – męża i żonę. Nie widzi dzieci. Moja propozycja na początek byłaby taka, żeby zaczęło dostrzegać także dzieci. W rodzinach 4+ to de facto funkcjonuje. (…), ale można by rozszerzyć to o rodziny z trojgiem dzieci. Taka rodzina miałaby 150 tys. zł kwoty wolnej. (…) Następnym krokiem mogłoby być objęcie rodzin z dwójką dzieci – powiedział minister Bortniczuk.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE