W aptekach brakuje leków. Minister zdrowia zaprzecza

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków, których może zabraknąć w lipcu. Jest na niej około 200 pozycji. Jednak jak przekazał Adam Niedzielski, według raportów nie ma informacji o systemowych brakach.

Fot. Pixabay

W czerwcu w aptekach brakowało prawie 40 leków. Z kolei opublikowano kolejną listę, z której wynika, że w lipcu może zabraknąć  215 medykamentów. To zaniepokoiło wiele osób. Jak jednak zapewnił w rozmowie z „Graffiti” Adam Niedzielski, nie ma informacji o systemowych brakach leków.

Minister zdrowia wyjaśnił, że to, że resort publikuje listę leków, które podlegają pewnym restrykcjom jeśli chodzi o wywóz z kraju, nie oznacza, że jest  to lista brakujących leków. Są to jedynie działanie prewencyjne, mające na celu zapobiegać takim sytuacją jak braki medykamentów.

” Koncentruje się na tych pozycjach, które są stosunkowo atrakcyjne cenowo w Polsce i w związku z tym jest zwiększone ryzyko, że np. hurtowanie będą chciały w skali międzynarodowej sprzedawać je niekoniecznie na polskim rynku albo przenosić leki za granicę i realizować wyższe zyski.”

– wyjaśnił Adam Niedzielski. Dodał także, że Polska jest „ofiarą dobrych negocjacji”, ponieważ w naszym kraju leki są stosunkowo tanie. Zapewnił jednak, że Ministerstwo Zdrowia ma specjalny system, który monitoruje stan zapasów leków w hurtowniach.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]