„Nie chodzi o zemstę”. Obchody Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu

W poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda oraz Premier Mateusz Morawiecki biorą udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. 11 lipca miało miejsce największe skumulowanie zbrodni na Wołyniu. Od tego dnia powstało określenie „krwawa niedziela”. Jak mówił Prezydent, nie chodzi o zemstę, ale o pamięć.

Fot. Marek Borkowski – Radny dzielnicy Praga-Południe

Prezydent podkreślił, że było to w istocie ludobójstwo.

To dla nas Polaków trudny czas zawsze – ten początek lipca każdego roku od tamtego pamiętnego 1943 roku, kiedy to dokładnie właśnie w lipcu, jedenastego, w krwawą niedzielę, doszło do największej fali, a w niedzielę do kulminacji zbrodni popełnianych w tamtych czasie na Polakach mieszkających w szczególności na Wołyniu, na wschodzie ówczesnej okupowanej przez Niemców Rzeczypospolitej – mówił Prezydent Andrzej Duda.

Na samym Wołyniu między 40 a 60 tysięcy zostało zamordowanych, zabitych, co z wielkim bólem i rozpaczą podkreślamy, przez sąsiadów. Bo przecież tak to było, że mieszkali po sąsiedzku, często skoligaceni różnego rodzaju więziami rodzinnymi, przyjacielskimi, spokrewnieni – powiedział prezydent.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]