Rząd dopłaci do Twojej raty – ustawa przyjęta!

Ustawa o pomocy dla kredytobiorców to nie tylko wakacje kredytowe. Wsparcie obejmuje dopłatę do kredytów dla osób, które znalazły się z w ciężkiej sytuacji. Część wsparcia trzeba będzie zwrócić, ale część może być umorzona.

Ustawa ws. wsparcia kredytobiorców to nie tylko wakacje kredytowe. Będzie można uzyskać też dopłatę do rat kredytów nawet przez dwa lata i do 2 tys. zł miesięcznie – podkreślił w rozmowie z PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Kredytobiorcy, którzy nie są w stanie spłacać rat kredytów, mogą korzystać z dopłat z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK).

Aby otrzymać wsparcie, trzeba spełnić jeden z warunków:

  • co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego
  • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów
  • miesięczny dochód gospodarstwa domowego pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego nie przekracza określonej kwoty – w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Maksymalne wsparcie z FWK wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach.

Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK. Przy maksymalnej kwocie wsparcia (2 tys. zł przez 36 miesięcy) po terminowej spłacie 100 rat (50 tys. zł) kolejne 44 raty wynoszące 22 tys. zł zostaną umorzone.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]