UWAGA burze! IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami!

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Najniebezpieczniejsza pogoda będzie w pasie od północnego zachodu przez centrum aż po południowy wschód.

IMGW opisuje, co może nas czekać w najbliższych godzinach.

  • Obszar 1 – w tym obszarze podwyższone zasoby energii konwekcji występować będą w środowisku o dobrych parametrach kinematycznych. Sprzyjać będzie to tworzeniu się dobrze zorganizowanej konwekcji, również w formie superkomórek burzowych. Głównym zagrożeniem będę silne porywy wiatru, które miejscami mogą osiągać do 85 km/h, a nie jest wykluczone, że lokalnie do 100 km/h (podobszar „1a”). Ryzyko wystąpienia trąby powietrznej jest ograniczone, choć nie całkowicie wykluczone (również na podobszarze „1a”). Burzom, szczególnie w formie superkomórkowej, towarzyszyć mogą również opady gradu o średnicy do 2-4 cm. Natomiast mniejszym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, a spowodowane to będzie stosunkowo niedużą zawartością wilgoci w słupie powietrza oraz szybkim przemieszczaniem się burz w tej części kraju. Lokalnie spaść może do 15-20 mm/h. Burze przemieszczać się będą w kierunku południowo-wschodnim, najsilniejsze z nich spodziewane są w godzinach popołudniowych.
  • Obszar 2 – w tej części kraju największym zagrożeniem będą miejscami intensywne opady deszczu. Nie można wykluczyć, że punktowo osiągną one do 20-25 mm, choć większość z nich powinna mieć natężenie do 10-15 mm/h. Burze na tym obszarze będą miały charakter izolowanych komórek, mogących łączyć się w lepiej zorganizowane struktury. Słaby przepływ powietrza, szczególnie w drugiej części dnia, zwiększał będzie ryzyko wystąpienia groźnych zjawisk. Ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru jest mniejsze, choć mogą osiągać one do 70-75 km/h. Nie można wykluczyć też opadów drobnego gradu, lokalnie o umiarkowanym natężeniu.
  • Na pozostałym obszarze w północnej i centralnej Polsce burze będą występowały, jednakże zjawiska im towarzyszące będą słabsze – opady deszczu do 10-15 mm, porywy wiatru do 65 km/h, lokalnie możliwy grad.
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]