Przyjąłeś uchodźców? Ministerstwo każe Ci teraz zapłacić

Osoby, które otworzyły swoje drzwi i domy dla uchodźców z Ukrainy, teraz będą musiały zapłacić więcej za wywóz odpadów. Informacje tę potwierdził Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Poseł Krzysztof Paszyk zapytał o rekompensaty dla samorządów. Miasta nie chcą płacić za to, że musiały wywozić więcej śmieci i zwracają się do ministerstwa o pokrycie kosztów.

Ministerstwo odpowiedziało, że rekompensat nie będzie. W świetle przepisów o utrzymaniu czystości i porządku to właściciel nieruchomości jest zobowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta deklarację o wysokości opłaty za zagospodarowanie odpadami w terminie 14 dni od czasu, kiedy w domu zamieszka ktoś nowy. Innymi słowy wszyscy nowi mieszkańcy powinni być zgłoszeni, a od nich naliczana będzie opłata. Nie ważne czy są to uchodźcy czy nie, zapłacimy za nich tak samo. W przypadku braku deklaracji Ministerstwo mówi, że można posłużyć się uzasadnionymi szacunkami.

Jako rekompensatę można było dostać 40 zł od rządu na utrzymanie uchodźców u siebie. wiele polityków, np. prezydent Ostrowa, argumentuje, że kwota ta powinna obejmować wszystkie wydatki, także te za wywóz odpadów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]