Pijesz wodę i napoje z lodem? Będzie Ci goręcej

W upały najczęściej sięgamy po lody, wodę z lodem i zimne napoje. Tymczasem w krajach, gdzie jest naprawdę gorąco pije się gorącą herbatę, ciepłą zupę i chili. To dlatego, że po zimnych rzeczach zrobi Ci się… gorąco.

Fot. Pixabay

Organizm reaguje na duże różnice temperatur. Kiedy spożywamy coś zimnego, przestajemy się pocić. Nasze ciało skupia się na tym, by jak najszybciej przywrócić ciepło. Dlatego w dłuższej perspektywie będzie nam jeszcze bardziej gorąco.

Gdy spożywamy napoje i posiłki wyższe od temperatury otoczenia, organizm przestaje gromadzić ciepło i zaczynamy się pocić. To właśnie ten mechanizm najlepiej chłodzi nasz organizm.

Metoda ta znana jest m.in. w Egipcie, Tunezji i Maroko. Tam pije się gorącą herbatę najczęściej doprawioną listkiem mięty. Mięta ma chłodzić tylko nasze podniebienie, natomiast herbata sprawić, że się pocimy. Podobną technikę stosuje się w krajach Dalekiego Wschodu gdzie spożywa się ciepłą zupę lub nawet chili, które od razu sprawia, że się pocimy i szybciej wydalamy ciepło.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE