Nie żyje polska pisarka

W wieku 98 lat zmarła Zofia Posmysz, polska pisarka i scenarzystka. Była rownież więźniarką niemieckich obozów koncentracyjnych. 

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Oświęcimski magistrat, cytowany przez Polską Agencję Prasową przekazał, że zmarła polska pisarka i scenarzystka Zofia Posmysz. W ostatnim czasie kobieta przebywała właśnie w hospicjum w Oświęcimiu. Dożyła pięknego wieku 98 lat.

Zofia Posmysz podczas okupacji uczęszczała na komplety tajnego tauczania i kolportowała gazetki konspiracyjne. Następnie, w 1942 roku trafiła do więzienia skąd została przewieziona do Auschwitz. Następnie przebywała w karnej kompanii w Budach. Na początku 1945 roku została ewakuowana do Ravensbrueck i Neustadt-Glewe, a w połowie roku doczekała się wyzwolenia.

Po wojnie pracowała jako korektorka w warszawskiej gazecie, a następnie w Polskim Radiu. Wydała również wiele książek o tematyce obozowej. Największą popularność przyniosła jej „Pasażerka”, którą przetłumaczono na kilka języków. Na jej podstawie zrealizowano również film. Była też scenarzystką popularnego słuchowiska radiowego „W Jezioranach”.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE