Zmiana w przepisach już wkrótce. Niektórzy kierowcy szybko stracą prawo jazdy

Kolejne zaostrzenie przepisów wejdzie w życie już 17 września 2022 roku. Punkty karne za poszczególne przewinienia zostaną zwiększone i będą zerowane dopiero po dwóch latach. To nie koniec zmian.

Fot. Mateusz Dach / Pexels

Tym razem nie zmieniono taryfikatora wysokości mandatów, a wprowadzono zmiany dotyczące punktów karnych.

Punkty są odejmowane od puli. Kierowca, który ma prawo jazdy dłużej niż rok ma ich łącznie 24, a osoby, które prawo jazdy posiadają mniej niż rok, 20. Od punktów odejmuje się punkty karne. Utrata wszystkich oznacza utratę prawa jazdy. Do tej pory stan punktów karnych był zerowany co roku. Teraz okres ten wynosić będzie dwa lata.

Ponadto, zmieniono taryfikator punktów. Teraz, za jedno poważne przewinienie będzie można dostać aż 15 punktów karnych, a nie jak do tej pory 10. Taką liczbę można uzyskać np. za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie pojazdu na przejściu lub omijanie go, kiedy ustąpił pierwszeństwa pieszemu czy też złamanie zakazu wyprzedzania. Tyle samo punktów karnych czeka na kierowców po przekroczeniu prędkości od 51 km/h wzwyż.

Po drugie zwiększono liczbę punktów karnych za poszczególne przewinienia i przekroczenia prędkości. Po trzecie punktów karnych nie będzie można, jak dotychczas, zmniejszać przy pomocy kursów dla kierowców. Takie kursy odbywać się będą tylko do połowy września.

Od 17 września kierowcy, którzy przekraczają przepisy muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Wystarczy jedno poważne naruszenie i jedno przekroczenie prędkości np. o 31 km/h, by stracić prawo jazdy. Na szczególnej baczności będą musieli się też mieć nowi kierowcy, którzy mają mniej punktów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]