Nie żyje Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, druga najstarsza osoba na świecie

Nie żyje Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, druga najstarsza osoba na świecie. Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni.

Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice

Smutną wiadomość przekazał Urząd Miejski w Gliwicach.

Pani Tekla urodziła się 10 czerwca 1906 roku we wsi Krupsko, 40 km od Lwowa, która należała wówczas do zaboru Austro-Węgierskiego pod rządami Franciszka Józefa. Podczas I Wojny Światowej uczyła się w szkole w Przeworsku, którą prowadziły siostry Szarytki.

Kiedy miała 12 lat, Polska odzyskała niepodległość. W 1927 roku wzięła ślub z Janem Juniewiczem i zamieszkała w Borysławiu. „Miała dwie córki – Janinę i Urszulę. Po II wojnie światowej, w listopadzie 1945 r., pani Tekla wraz z mężem i córkami opuściła terytorium włączone do Związku Radzieckiego i przez Sambor, przez dwa tygodnie jechała pociągiem do Gliwic. Juniewiczowie zamieszkali w gliwickiej dzielnicy Sośnica. W 1980 r. roku pani Tekla została wdową” – przekazał Urząd Miejski w Gliwicach.

Jeszcze do 103 lat była samoedzielna. Póxniej zaopiekowały się nią wnuki: Anna i Adam z którymi mieszkała do swojej śmierci.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]