Łukaszenka grozi bronią jądrową: „Wszystko jest gotowe”

Alaksandr Łukaszenka poinformował, że białoruskie bombowce Su-24 zostały dostosowane do przenoszenia broni jądrowej – poinformowała w piątek agencja Reutera.

Łukaszenka reaguje w ten sposób na przerzut amerykańskiego uzbrojenia do Europy w ramach operacji Atlantic Resolve.

„Żadne śmigłowce ani samoloty ich nie uratują, jeśli zdecydują się na zaostrzenie”

Operacja Atlantic Resolve, choć nie jest „nazwaną” operacją, odnosi się do działań wojskowych w odpowiedzi na rosyjskie operacje na Ukrainie; głównie wojna w Donbasie.

Została sfinansowana w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania. W następstwie rosyjskiej interwencji na Ukrainie w 2014 roku USA i Wielka Brytania podjęły kilka natychmiastowych kroków w celu wzmocnienia postawy odstraszania wzdłuż wschodniej flanki Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, w tym zwiększenia obecności powietrznej, naziemnej i morskiej w regionie i ulepszanie wcześniej zaplanowanych ćwiczeń.

Stany Zjednoczone określiły te działania jako podejmowanie działań w celu wzmocnienia planów wojskowych i zdolności obronnych NATO oraz utrzymywanie stałej obecności w Europie Środkowej i Europie Wschodniej.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]