Mieszkańcy dostają tabletki z jodem. Największa elektrownia atomowa w Europie zagrożona

Jak poinformowała telewizja Sky News, mieszkańcy Zaporoża dostają tabletki z jodem. To na wypadek, gdyby z elektrownią coś sie stało i wyciekłoby promieniowanie.

Według władz Ukrainy, coraz śmielsze kroki wojska w rejonie elektrowni atomowej w Zaporożu oraz ciągłe prowokacje, mogą w końcu doprowadzić do tragedii. W maju na terenie elektrowni znalazło się rosyjskie wojsko, transportery i ponad 500 żołnierzy. W sierpniu teren elektrowni został ostrzelany. Ukraina oskarża o to Rosję, a Rosja Ukrainę.

Tabletki z jodem, podobnie, jak płyn lugola, ma uchronić tarczycę przed szkodliwym promieniowaniem. Tarczyca to organ, który wchłania najwięcej promieniowania wraz z jodem. Gdy zostanie jej dostarczony bezpieczny jod, organ ten nie będzie mógł wchłonąć już radioaktywnego.

Zaporoska elektrownia jądrowa znajduje się na południu Ukrainy. Niedawne symulacje skazywały, że przy pomyślnych warunkach atmosferycznych promieniowanie mogłoby objąć znaczną część naszego kraju.

Zaporoska elektrownia jądrowa to największa elektrownia atomowa e Europie. Przed inwazją pracowało sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]