Jutro posiedzenie RPP. Kredyty mogą wzrosnąć jeszcze bardziej

Inflacja nadal rośnie, co może oznaczać, że Rada Polityki Pieniężnem kolejny raz podniesie stopy procentowe. Eksperci nie mają dobrych informacji.

Fot. Kraków w Pigułce

Inflacja urosła do poziomu 16 proc., a złotówka leci w dół. Najstabilniejszą walutą w następnych miesiącach może być dolar, bo Stany Zjednoczone są zabezpieczone pod względem energetyki i surowców.

Analitycy mBanku przewidują, że w tym wypadku podniesienie stóp procentowych wydaje się jedynym wyjściem. – RPP jest świadoma, że podwyżki wywołały już potężny efekt na rynkach kredytowych. Wchodzimy też w fazę spowolnienia i to jest fakt. Jego skala jest naszym zdaniem jeszcze niedoszacowana przez władze monetarne (a same wyniki za II kwartał potęgują to wrażenie), ale są i będą one już wrażliwe na koniunkturę. Obrazek inflacyjny sugeruje jednak, że przestrzeń do cięcia stóp w 2023 roku jest niewielka lub zerowa – skomentowali analitycy mBanku. Dodali, że podwyżka nie powinna przekroczyć 50 pb.

Podobny scenariusz kreśli bank PKO Pekao. Specjaliści z PKO BP również przewidują, że stopy najprawdopodobniej wzrosną. Twierdzą, że podwyżka stóp procentowych nie przekroczy 50 pb.
Z kolei analitycy banku Pekao przewidują, że stopy wzrosną o 25 pb.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]