Rząd chce, żebyś miał te aplikacje na swoim smartfonie. Nawet jeżeli nie chcesz

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje przepisy, które mają sprawić, by na telefonach użytkowników pojawiły się obowiązkowo na Waszych telefonach. Jak mają zostać zainstalowane? Rząd ma na to pomysł.

Fot. Pixabay

„Autoryzowany sprzedawca, o ile jest to techniczne możliwe, obowiązany jest do preinstalacji aplikacji mobilnej RSO na telekomunikacyjnych urządzeniach końcowych sprzedawanych użytkownikom” – czytamy w projekcie ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej.

W ten sposób użytkownicy mieliby zainstalowane aplikacje Regionalny System Ostrzegania oraz Alarm 112. Pierwsza z nich informuje o zagrożeniach na terenie Polski np. o katastrofach naturalnych. Druga umożliwia szybkie zgłoszenie niebezpieczeństwa do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, analogicznie, jak to ma miejsce, kiedy dzwonimy pod 112. Dedykowana jest przede wszystkim osobom, które z różnych względów nie mogą wykonać połączenia głosowego np. osoby niesłyszące.

Problem w tym, że większość urządzeń nie może być rozpakowywanych czy używanych bez wiedzy użytkownika końcowego. WP skontaktowała się z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort komentuje, że przepisy przed wprowadzeniem będą jeszcze konsultowane z branżą, która będzie mogła zgłosić swoje uwagi.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]