Kary i grzywny w Polsce za marnowanie energii? Minister Anna Moskwa w UE

Minister Anna Moskwa mówi, że Polska będzie konsekwentnie wdrażać rozwiązania wpływające na obniżeniu cen energii i gazu. Jednocześnie jednak nie zgadza się na stosowanie norm nakazowych.

Fot. Kraków w Pigułce

Ministrowie spotkali się w piątek, by umówić rozwiązania, które mają na celu złagodzenie wysokich cen.

„Obecne ceny energii osiągnęły niedopuszczalne poziomy. Bezprecedensowy wzrost cen energii spowodował obecny kryzys, poważne problemy gospodarcze i musi być ograniczony środkami interwencji rynkowej. Jesteśmy otwarci na dyskusję na temat różnych środków, aby je ograniczyć, ale wolimy wdrożyć środki, które natychmiast obniżą ceny hurtowe i wpłyną na obniżenie cen” – podkreśliła minister Moskwa dodając, że Polska nie zgodzi się na rozwiązania nakazowe i rozwiązania ograniczające zużycie energii. Uznała, że kwestie te leżą w kompetencji państw członkowskich.

Polska przygotowała propozycje dotyczące interwencji rynkowej na rynku energii UE, które już zostały rozesłane do państw członkowskich. Dotyczą one:

  • ceny gazu – zaproponowano limit dla cen gazu importowanego do UE; wpłynęłoby to nie tylko na gaz wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej, ale także na inne zastosowania – takie jak ciepłownictwo i przemysł.
  • ceny energii elektrycznej – zaproponowano zbliżenie cen energii elektrycznej do kosztów wytwarzania energii elektrycznej. Takie rozwiązanie wpłynie na zmniejszenie rachunków za prąd dla mieszkańców i przedsiębiorców.
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]