SBU zatrzymała rosyjskiego agenta. Kryptonim 007

Kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymał w Zaporożu rosyjskiego agenta. Kobieta przybyła do miasta pod przykrywką ochotnika, ale w rzeczywistości realizowała zadanie Federacji Rosyjskiej polegające na rozpoznaniu lokalizacji jednostek Sił Zbrojnych.

Fot. Pixabay

Jak opisuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, mieszkanka okupowanego powiatu połogowskiego obwodu zaporoskiego została zwerbowana przez rosyjskie służby specjalne na początku inwazji na pełną skalę.

Od swojego rosyjskiego „kuratora” otrzymała sygnał wywoławczy „007” oraz instrukcję prowadzenia działań rozpoznawczych i dywersyjnych na terenie regionu. Aby zamaskować swoje działania, wspólniczka napastników przedstawiła się jako lokalna wolontariuszka. Na czasowo okupowanym terytorium, dzięki swoim osobistym kontaktom, zbierała informacje o uczestnikach ruchu partyzanckiego na południu w celu ich dalszej identyfikacji.

Kolejnym  zadaniem agenta było nawiązanie kontaktów z ukraińskimi obrońcami w celu ustalenia miejsc rozmieszczenia i przemieszczania się jednostek Sił Zbrojnych. W tym celu wyjechała z czasowo okupowanego terytorium do Zaporoża.

Uzyskane współrzędne, a także dane o liczebności i wyposażeniu Sił Zbrojnych planowała przekazać Rosjanom za pośrednictwem specjalnie utworzonego anonimowego kanału Telegram.

Pracownicy SBU zdemaskowali i zneutralizowali sprawcę. Sąd wybrał dla niej środek zapobiegawczy w postaci aresztu. Czynności dochodzeniowe przeprowadzili pracownicy SBU Obwodu Zaporoskiego pod kierownictwem proceduralnym Prokuratury Okręgowej w Zaporożu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]