Nowe przepisy weszły w życie! Utrata prawa jazdy jeszcze nigdy nie była tak łatwa!

Nowe przepisy weszły w życie! Punkty karne za poszczególne przewinienia zostały zwiększone i będą zerowane dopiero po dwóch latach. To nie koniec zmian.

Fot. Shutterstock

Tym razem nie zmieniono taryfikatora wysokości mandatów, a wprowadzono zmiany dotyczące punktów karnych.

Punkty są odejmowane od puli. Kierowca, który ma prawo jazdy dłużej niż rok ma ich łącznie 24, a osoby, które prawo jazdy posiadają mniej niż rok, 20. Od punktów odejmuje się punkty karne. Utrata wszystkich oznacza utratę prawa jazdy. Do tej pory stan punktów karnych był zerowany co roku. Teraz okres ten wynosi dwa lata.

Ponadto, zmieniono taryfikator punktów. Teraz, za jedno poważne przewinienie będzie można dostać aż 15 punktów karnych, a nie jak do tej pory 10. Taką liczbę można uzyskać np. za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie pojazdu na przejściu lub omijanie go, kiedy ustąpił pierwszeństwa pieszemu czy też złamanie zakazu wyprzedzania. Tyle samo punktów karnych czeka na kierowców po przekroczeniu prędkości od 51 km/h wzwyż. Punktów karnych nie można już, jak dotychczas, zmniejszać przy pomocy kursów dla kierowców.

Od 17 września kierowcy, którzy przekraczają przepisy muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Wystarczy jedno poważne naruszenie i jedno przekroczenie prędkości np. o 31 km/h, by stracić prawo jazdy. Kierowcy, którzy mają na koncie kilka przewinień muszą teraz mieć się na baczności.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]