Polacy robią zakupy na święta. Żywność może zdrożeć o kilkadziesiąt procent!

Według ekspertów szczyt inflacji może przypadać na termin przedświąteczny, co oznacza, że przygotowanie wigilii jeszcze nigdy nie było tak drogie. Niektórzy kupują produkty już teraz i wkładają je do zamrażarki.

Fot. Shutterstock

Inflacja rok do roku wynosi 16,1 procent i według ekspertów będzie nadal rosła. Prognozuje się, że jej szczyt przypadnie przed świętami. Kiedy dokładnie? Nie wiadomo. Z analiz Ministerstwa Finansów wynika, że inflacja osiągnie szczyt jeszcze w III kwartale, ale może jeszcze wzrosnąć po nowym roku.

Prognozy te podziela agencja ratingowa Fitch, według której inflacja osiągnie szczyt na początku 2023 roku, a później zacznie spadać. Fitch pisze też, że szczyt inflacji powinien wynieść około 20 procent. Nie znaczy to jednak, że ceny będą wyższe o 20 procent, gdyż niektóre produkty mogą być tańsze, a niektóre droższe.

Według AMS Sales Force Agency, która przygotowuje comiesięczny koszyk cen produktów, w sierpniu 2022 r. względem 2021 r. podrożały wszystkie z 10 analizowanych kategorii produktów: produkty sypkie, chemia domowa i kosmetyki, mrożonki, słodycze, mięso, wędliny i ryby, napoje, dodatki, nabiał, używki i piwo oraz produkty tłuszczowe. Najwyższy wzrost cen w skali roku (72,2%) odnotowano w kategorii produktów tłuszczowych. Z wyliczeń ekspertów ASM Sales Force Agency dodatkowo wynika, że piwo i używki podrożały o 24%, nabiał o 20%, produkty sypkie o 17%, dodatki o 15%, a mięso, wędliny i ryby o 13%. W każdej z analizowanych grup produktów odnotowano zmiany cen, jednak najmniejszą różnicę stwierdzono w przypadku kategorii napoje (w sierpniu 2022 r. drożej o 3,53%).

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]