Jest projekt ustawy, który skróci czas pracy. Nie będzie już 8 godzin dziennie

Lewica chce rewolucji w systemie pracy. Twierdzi, że 8 godzin pracowało się 100 lat temu, a ich zmiana jest „umiarkowana”.

Fot. Shutterstock

Według danych OECD pracujemy 1830 godz. rocznie. Jest to szósty najwyższy wynik krajów OCED, drugi najwyższy wynik wśród krajów Unii Europejskiej. 70 proc. pracowników zdarza się brać nadgodziny. To wszystko odbija się na zdrowiu pracowników i wydajności pracy – wyliczał Bartosz Grucela z Partii Razem.

W czwartek Lewica złoży projekt ustawy przewidujący skrócenie czasu pracy z 40 do 35 godzin tygodniowo. Propozycja zakłada skrócenie czasu pracy z 8 godzin do 7 godzin dziennie. Jednocześnie pracownik miałby zarobić tyle samo.

Lewica argumentuje, ze przepis wprowadzono 104 lata temu, a od tego czasu wiele się zmieniło – weszła m.in. automatyzacja, robotyzacja i komputery, a więc praca jest dzięki temu wydajniejsza.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]