Wykręcać, wyciągać czy wycinać grzyby? Leśnicy odpowiadają!

Od kilku lat toczy się dyskusja na temat tego czy lepiej wycinać grzyby czy może lepiej wyciągać czy wykręcać. Nikt z grzybiarzy nie chce bowiem niszczyć grzybni. Leśnicy odpowiadają.

Fot. Pixabay

W polskich lasach trwa wysyp grzybów. Nawet w miejscach w których było ich mniej, teraz zaczynają sie pojawiać. Wszystkiemu sprzyjają deszcze i ciepła temperatura.

Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród postanowili nagrać film, by raz na zawsze wyjaśnić kwestie zbierania grzybów. Wielu grzybiarzy pyta się czy grzyby należy wycinać, wykręcać czy też po prostu wyrwać.

Okazuje się, że… nie ma to znaczenia. – Prawda jest taka, że grzybom jest to obojętne – wyjaśnia Marcin Scelina, leśniczy leśnictwa Roztoki – Owocnik jak dojrzeje, to i tak obumiera, a później zagniwa. Także nie ma to znaczenia, czy tego grzyba wytniemy, czy wyrwiemy – dodaje i przypomina, że ważne jest, aby zbierać tylko grzyby zdrowie. Radzi, by sprawdzać je w lasach i zostawiać to, czego nie będziemy z grzybów potrzebować.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]