Jest reakcja Łukaszenki na słowa Prezydenta Dudy o broni jądrowej

Rozmieszczenie arsenałów nuklearnych w Polsce stanowi zagrożenie dla Białorusi – oświadczył Aleksandr Łukaszenka na spotkaniu z rządem. Wypowiedź pokazała telewizja STV.

Fot. Kraków w Pigułce

Broń jądrowa w Polsce? Wczoraj Duda powiedział… już dawno zgodzili się z Amerykanami, że arsenały będą w Polsce. Co to znaczy? Naprawdę mamy do czynienia z atakiem przy użyciu taktycznej broni jądrowej! – stwierdził białoruski dyktator. dodał też, że rozmawiał już o tym z Władimirem Putinem.

Aleksandr Łukaszenka nie wspomniał o tym, że nie była to deklaracja umieszczenia broni jądrowej, a jedynie zapowedź rozmów na ten temat.

Problemem przede wszystkim jest to, że nie mamy broni nuklearnej. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy w najbliższym czasie jako Polska mieli posiadać ją w naszej gestii. Zawsze jest potencjalna możliwość udziału w Nuclear Sharing. Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty – powiedział prezydent w wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska”.

Z broni jądrowej w Polsce najprawdopodobniej jednak nic nie będzie. Rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel, na konferencji prasowej został zapytany o słowa Prezydenta i o to, jakie są plany Stanów Zjednoczonych. – USA i sojusznicy z NATO stale oceniają zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa. W chwili obecnej USA nie planują rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do sojuszu po 1997 roku – odpowiedział polityk.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]