Policja podczas ekshumacji znalazła zwłoki pięciorga dzieci. Najmłodsze miało rok

Rosjanie okupowali Łyman. Nie było wiadomo, co dzieje się z ludnością cywilną. Gdy 1 października ukraińscy żołnierze weszli do miasta, stało się jasne, jakich zbrodni doświadczyli ludzie z rąk okupantów.  W mieście znajdują się tu masowe groby zamordowanych Ukraińców, w tym dzieci. 


Dziś 18 października Narodowa Policja Ukrainy podała, że odnaleziono ciała czworga dzieci pochowanych w masowym grobie na cmentarzu. Kolejne dziecko matka pogrzebała na podwórku domu.

Zamordowani chłopcy mieli po 11 i 10 lat, a dziewczynki – 4 i 2 lata oraz rok. Dwie najmłodsze dziewczynki były siostrami.

Dzieci zostały zamordowane przez Rosjan w wyniku ostrzału.

Przez dwa tygodnie akcja śledcza w Lyman – w miejscu największego masowego pochówku w wyludnionej części obwodu donieckiego. Funkcjonariusze organów ścigania usuwają również ciała z pojedynczych pochówków na podwórkach i ogrodach. Zespoły śledcze pracują nieprzerwanie, szukając i przeprowadzając wywiady z krewnymi, ustalając historię wszystkich zmarłych.

Do rana 18 października w obwodzie kramatorskim ekshumowano łącznie 35 żołnierzy i 131 cywilów.

Wśród ludności cywilnej 67 mężczyzn, 56 kobiet, 5 dzieci, płeć 6 osób nie jest znana. Podejmowane są działania mające na celu identyfikację zmarłych i ustalenie przyczyn ich śmierci.

Na terenach wyzwolonych odkryto 45 pochówków, 33 w Światohirsku i 12 w Łymanie. Dane te nie są jednak ostateczne, gdyż każdego dnia policja otrzymuje od mieszkańców informacje o nowych grobach. Dopiero w ciągu ostatnich kilku dni dowiedzieliśmy się o kolejnych 17 takich pochówkach.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]