Ukraińcy masowo tracą prawo do 500 plus i rodzinnego kapitału opiekuńczego
Co piąty uchodźca, który ubiegał się o świadczenie, stracił do niego prawo. ZUS tłumaczy, że powodem są wyjazdy z kraju na okres dłuższy niż 30. Zakład sprawdza też, gdzie faktycznie mieszkają świadczeniobiorcy.
Świadczenie 500+ otrzymywało początkowo 440 tysięcy uchodźców z Ukrainy, a rodzinny kapitał opiekuńczy 18 tys. Okazuje się jednak, że co piąta osoba już go nie dostaje. To wynik kontroli ZUS. Wstrzymano wypłatę dla łącznie 80 tys. osób z obu programów.
Warunkiem otrzymywania świadczenia jest zamieszkiwanie w Polsce razem z dzieckiem. Początkowo Ukraińcy pobierali to świadczenie, ale później część osób wróciła do kraju, a część wybrała emigrację dalej na zachód lub za ocean. Bez względu na to czy Ukraińcy dalej chcieli pobierać świadczenie czy też nie, po upływie 30 dni automatycznie tracili prawo do programów. Dane o wyjazdach pochodziły z rejestru Straży Granicznej, a także informacji od samych Ukraińców.
W Krakowie w Pigułce właściwie od początku stworzenia redakcji. Michał jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnymi i ciekawostkami, nierzadko zahaczając o Kraków.