Upadłość legendarnej firmy stała się faktem

Od 15 października akcje Ursusa zostały wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To „kropka na i” w sprawie upadłości.

Fot. Kraków w Pigułce

Ponad rok temu sąd wydał postanowienie o upadłości, a pół roku temu wyrok stał się prawomocny.

Ursus, by uniknąć zamknięcia złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Wniosek został jednak oddalony. Tym samym ogłoszono upadłość kultowej marki.

Historia Ursusa zaczęła się w 1946 r. W Dobrym Mieście powstało przedsiębiorstwo państwowe – Warmińska Fabryka Maszyn Rolniczych Agromet-Warfama. Początkowo asortyment przedsiębiorstwa stanowiły proste młocarnie Jutrzenka.

Prywatyzacja zakładu rozpoczęła się postanowieniem Wojewody Olsztyńskiego z dnia 1 lipca 1996 r. Dnia 10 stycznia 1997 r. została utworzona spółka „POL-MOT WARFAMA” spółka z o.o. w Dobrym Mieście, która przejęła całość majątku zlikwidowanej Warmińskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „Agromet-Warfama” w Dobrym Mieście i stała się następcą prawnym tego przedsiębiorstwa państwowego, której właścicielem zostało Pol-Mot Holding. Dnia 24 czerwca 1997 r. „POL-MOT Warfama” spółka z o.o. w Dobrym Mieście została przekształcona w spółkę akcyjną. W 2006 nastąpiła fuzja z Pol-Mot TUR S.A. w Biedaszkach Małych. W tym samym roku podpisano umowę o współpracy handlowej z chińskim koncernem Shandong Foton Heavy Industries Co., Ltd w zakresie dystrybucji jego wyrobów na rynku polskim i rynkach ościennych, na mocy której rozpoczęła się dystrybucja traktorów Foton. Rok później Pol-Mot Warfama zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2009 nastąpiło połączenie z FMR Pol-Mot Opalenica sp. z o.o. 20 maja 2009 r. została zawarta z turecką spółką Hattat Tarım umowa o kooperacji w produkcji ciągników rolniczych o mocy 75-100 KM. W 2010 spółka zakupiła nieruchomości w Lublinie od syndyka masy upadłości Daewoo Motor Polska sp. z o.o.

W 2011 r. Pol-Mot Warfama nabyła od Bumar Sp. z.o.o. udziały w spółce Ursus Sp. z.o.o. oraz znaki towarowe Ursus. Tym samym stała się wyłącznym właścicielem oraz dysponentem zarówno znaku towarowego Ursus, jak i spółki Ursus Sp. z.o.o. Rok później nastąpiła zmiana firmy Pol-Mot Warfama S.A. na Ursus S.A.

W 2013 r. spółka przeniosła siedzibę z Dobrego Miasta do Lublina. W 2014 r. Ursus S.A. podjął współpracę z Wydziałem Mechanicznym Wojskowej Akademii Technicznej oraz Politechniką Lubelską. W tym samym roku został strategicznym sponsorem Motoru Lublin. W sierpniu 2019 Ursus w ramach planu restrukturyzacji podpisał list intencyjny o sprzedaży zakładu w Opalenicy holenderskiej spółce Trioliet. W marcu 2020 Trioliet Polska stał się nowym właścicielem zakładu w Opalenicy.

Od stycznia 2020 siedziba główna spółki ponownie znajdowała się w Dobrym Mieście.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]