Za moment zaćmienie słońca! Pamiętajcie o ochronie oczu!

Za moment możemy podziwiać zaćmienie słońca. Pamiętajcie o dobrej osłonie oczu. Okulary przeciwsłoneczne na niewiele się zdadzą, a konsekwencje patrzenia na słońce mogą być katastrofalne.

Zaćmienie w Polsce wystąpi pomiędzy 11,15, a 13.30. Maksimum osiągnie pomiędzy 12.15, a 12.30. Stopień zakrycia tarczy będzie w Polsce podobny.

Mimo, że zaćmienie to świetlny, rzadko wystepujący spektakl, trzeba pamiętać o odpowiedniej osłonie oczu, bo bezpośrednie patrzenie na słońce może trwale uszkodzić wzrok.

Najlepiej sprawdzi się szkło spawalnicze, niektórzy okapcają też szkiełko nad ogniem. Najlepiej sprawdzają się okulary astronomiczne, które do kupienia są w każdym sklepie z akcesoriami dla miłośników astronomii.

Jest to zaćmienie niecałkowite. Całkowite zaćmienie słońca w Polsce będzie miało miejsce 7 października 2135 roku, a już w 2026 roku zjawisko to wystąpi w Hiszpanii.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]