Pamiętacie jeszcze „starą’ magię gór zanim wszystko zalała komercja i tandeta? Smutny list do redakcji

Napisał do nas Pan Łukasz, który siedząc w górach przelał w tekst swoje przemyślenia i odczucia. Pamiętacie jeszcze tamten klimat? 

Fot. Łukasz Wolny

Tatry, Sudety, Karkonosze, Gorce, Bieszczady itd… Generalnie GÓRY ! To w nich ładujemy baterie, łagodzimy nasze napięcia i stresy, szukamy wytchnienia od codzienności zostawiając problemy w dolinach, ale czy ” dziś ” góry mają ten sam klimat, magię, kulturę i duszę co kiedyś ?!
Każdy z nas może to postrzegać po swojemu, w końcu góry to pewnego rodzaju wolność i swoboda połączona z naturą, w którą się oddajemy wraz z każdym krokiem bliżej szczytów i nieba.. Urodziłem się ponad 30 lat temu i dziś z perspektywy czasu doceniam to iż mogłem znać ten świat gór sprzed ery telefonów, popularności różnych miejsc , czy chociażby energii elektrycznej w schroniskach i chatach górskich. Ten klimat z pewnością wraz z biegiem czasu i technologii niestety zaginął. Siedzenie przy kominku czy świeczce do późnych godzin nocnych gdy szczyty gór oświetlał jedynie księżyc, a pomieszczenie wypełniał dźwięk gitary i śpiew ludzi gór , powoli umierał, a dziś młodszemu pokoleniu ten klimat nawet nie jest nieznany. Niestety w współczesnych czasach wiele osób dochodzi do schroniska, czy na swój obrany „szczyt” aby wypić alkohol, włączyć muzykę z głośników i urządzić sobie dobrą imprezę niż pielęgnować tą magiczną cząstkę o którą dba i zna coraz mniej ludzi wśród nas…
Czy tak musi być ? Czy natura, klimat, dobry duch gór odszedł na zawsze ??
Świat na co dzień mocno pędzi, a My wraz z nim. Nawet najwyższe szczyty na świecie stały się popularne i mocniej dostępne dla ” zwykłego śmiertelnika ” niż kiedyś, niszcząc świadomie to co było w swej naturze nieskazitelne. Pewna grupa ludzi wchodzi np. na Giewont czy Rysy z myślą aby zrobić sobie dobre selfie na media społecznościowe, a na szlaku mijając społeczeństwo „bardziej” połączone z klimatem gór nie potrafią , a może nawet nie chcą odpowiedzieć tzw. górskie „CZEŚĆ” !
Nie ukrywam że to przykre, gdy zna się w sercu ten świat gór sprzed „mody na góry” , gdzie cisza na szczytach miała swój niesamowity wydźwięk, a polany, lasy, połoniny miały zapach i klimat który dziś zna tylko starsze pokolenie. Szkoda również, że klimatoterapia która jest naturalnym i starym jak świat elementem leczenia, umiera z wielu powodów i czynników z każdym rokiem także w tym świecie gór. Tylko nieliczne już miejsca mogą nas przenieść „od progu” w ten świat , naturę, klimat , magię którą znam sprzed 30 lat ! Jeżeli masz w swoim otoczeniu rodziców, dziadka, babcie, czy kogokolwiek kto choć na chwilę może Was „przenieść” i pokazać jaki stosunkowo jeszcze nie dawno był świat gór koniecznie to zróbcie, a może na nowo „zakiełkuje” w młodych ludziach stary „duch” gór.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]