Uwaga! 1 stopień ryzyka zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce

Niestety aura nie sprzyja pieszym wędrówkom. W całym mieście czuć zapach smogu. 

Fot. Pixabay

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wprowadził 1 stopień ryzyka zanieczyszczenia powietrza odnośnie pyłu PM10 w dniu 21.11.2022 r. od godz. 06:00 do godz. 24:00.

W mroźne, bezwietrzne dni, w wielu polskich miastach utrzymuje się smog. Statystyki są alarmujące ze względu na zawartość pyłów, która przekracza poziom uznawany przez WHO za bezpieczny dla zdrowia.

Związki chemiczne zawarte w smogu (np. benzopiren) i pyły (PM10 i PM 2,5), są szkodliwe dla naszego zdrowia. Mogą one m.in. wywoływać alergie, przyczyniać się do rozwoju chorób płuc, czy też nowotworów.

Osobami szczególnie wrażliwymi na zanieczyszczenie powietrza są:

 • dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia,
 • kobiety w ciąży,
 • osoby starsze i w podeszłym wieku,
 • osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego,
 • chorzy na astmę,
 • choroby alergiczne skóry i oczu,
 • osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego,
 • osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń,
 • osoby palące papierosy.

Ochrona przed smogiem:

 1. Noś maskę przeciwpyłową – największą ochronę zapewniają te zawierające filtry HEPA, zabezpieczają przed najdrobniejszym pyłem.
 2. Pozostań w domu – ogranicz ekspozycje organizmu na zanieczyszczone powietrze.
 3. Ogranicz aktywność fizyczną – bieganie czy jazda na rowerze w maskach przeciwpyłowych ogranicza wentylację płuc prowadząc do niedotlenienia organizmu.
 4. Nie wietrz mieszkania – otwieranie okna spowoduje przedostanie się szkodliwych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzy do wnętrza domu.
 5. Stosuj oczyszczacz powietrza.
 6. W razie potrzeby skontaktuj się z lekarzem – szkodliwe substancje zawarte w powietrzu mogą w istotny sposób przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.

Jak szkodzi smog?

Wysokie stężenia zanieczyszczeń pyłowych powietrza atmosferycznego są jednym z głównych czynników środowiskowych wywierających szkodliwy wpływ na zdrowie populacji. Szkodliwość pyłu dla zdrowia osób eksponowanych związana jest ściśle z wielkością i składem chemicznym ziaren.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]