Rząd szykuje zmiany! To będzie cenowy armagedon!

Zgodnie z zapowiedziami rządu, zerowy podatek zostanie utrzymany wyłącznie na żywność. Ceny wielu pozostałych produktów i usług będą podniesione, co oznacza, że wszystko, także żywność, podrożeje.

Fot. Shutterstock

Tarcza antyinflacyjna obowiązywać będzie do końca roku. Zgodnie z zapowiedziami rządu, nie będzie wyglądać tak, jak obecnie. Chodzi o uwagi Unii Europejskiej dotyczące niezgodności naszego systemu podatkowego z tym unijnym. Stawka podatkowa zero na żywność może być utrzymana, ale nie jest to możliwe w przypadku pozostałych produktów i usług.

Ekonomista Rafał Mundry został zapytany przez Wirtualną Polskę o skalę podwyżek. Będą one bardzo dotkliwe. Przy założeniu, że ceny paliwa utrzymają się na obecnym poziomie, podwyżka VAT spowoduje natychmiastowy wzrost cen z 7 zł do 8,40 za litr benzyny i z 8 zł do aż 9,50 na oleju napędowym. Co więcej, ceny nawozów, które są kwestią dla rolników podstawową wzrosnąć mają do 4,5 tys. zł za tonę. W ubiegłym roku ich cena wynosiła zaledwie 1 tys. zł.

Ceny paliwa i nawozów poszybują, co oznacza wzrost kosztów zarówno transportu, jak i produkcji rolnej. To z kolei na pewno odbije się na cenach w sklepach. Podwyżka dotknie nas wszystkich, a nie tylko rolników i kierowców.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]