Banki wysyłają pisma, by podpisać aneks. Prawnik ostrzega!

Banki rozsyłają pisma do klientów, w których zapraszają kredytobiorców do podpisania aneksu do umowy. Sprawa ma związek z reformą wskaźników referencyjnych.

WIBOR i WIBID zostaną zastąpione przez WIRON. Wskaźniki są kluczowe dla wysokości oprocentowania kredytów. WIBOR ma zaniknąć z początkiem 2025 roku. Banki mają dwa lata na dostosowanie się do przepisów, ale już teraz zapraszają klientów do podpisania aneksów.

Jak pisze money.pl, kredytobiorcy nie chcą niczego podpisywać od czasu, kiedy na jaw wyszły kłopoty frankowiczów. Dlatego też redakcja zapytała prawnika czy warto taki aneks podpisać.

Nie ma na to pytanie prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko będzie zależało od treści umowy oraz treści proponowanego aneksu – mówi Wojciech Bochenek z kancelarii Bochenek i Wspólnicy. WIRON ma to do siebie, że jest oparty na transakcjach historycznych. Pamięta poziomy stóp procentowych sprzed 6 miesięcy. WIRON będzie więc zmieniał się wolniej niż WIBOR, co może być zarówno dobre, jak i złe. Obecnie WIRON jest bardziej opłacalny niż WIBOR, bo pamięta „stare oprocentowanie” sprzed niektórych zmian NBP. Nie można wykluczyć, że później będzie na odwrót.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]