Jarmark Bożonarodzeniowy już otwarty!

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy cieszy się niezmiennym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców, jak i odwiedzających miasto turystów z Polski i z zagranicy, o czym świadczą artykuły zamieszczane w wielu mediach z całego świata. Wydarzenie znalazło się wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia w tym roku zachęca „The Times”. To jedna ze świątecznych propozycji turystycznych, obok m.in. Kopenhagi, Wiednia, Berlina czy Gdańska.

Fot. Kraków w Pigułce

Jaki będzie tegoroczny jarmark?

– Jarmark ponownie zagości na krakowskim Rynku, tym razem od strony wieży ratuszowej, prezentując po raz pierwszy całkowicie nową infrastrukturę i stoiska nawiązujące kolorystyką i stylistyką do wartości otaczającego ich miejskiego krajobrazu. Jesteśmy wdzięczni organizatorom za współpracę w procesie przemiany estetycznej i jakościowej tego wydarzenia, które od lat buduje markę naszego miasta i jest jedną z największych atrakcji zimowego Krakowa. Targi coraz mocniej eksponują wątki ekologiczne, eliminują plastikowe elementy dekoracyjne czy sztućce, a używana do ich dekoracji jedlina jest następnie wykorzystywana jako ściółka w krakowskim zoo – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Targi, zwane dawniej jarmarkami, odbywały się na krakowskim rynku od stuleci. To tradycja, która ma wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy Krakowa, a sam jarmark stał się świąteczną wizytówką miasta na świecie. To dobry wstęp do zbliżających się świąt, a także okazja, by poznać regionalne autorskie rękodzieło. Swoje produkty zaprezentują nie tylko przedstawiciele polskiego rzemiosła, ale i kupcy z Włoch, Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. smakołyki, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, ceramikę, upominki.

Organizatorzy udostępniają 4 bezpłatne stoiska targowe, przeznaczone dla miast zaprzyjaźnionych oraz instytucji charytatywnych. W tym roku swoje wyroby prezentują takie instytucje charytatywne, jak m.in. Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Stawiamy na Łapy, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej GAUDIUM ET SPES Warsztaty Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenie Integracji oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych „EMAUS”, Fundacja Człowiek dla Zwierząt, Fundacja Jesteśmy Ludźmi, Beskidzka Fundacja Hospicyjna, Fundacja Dzieciom „Kolorowy Most”, Fundacja Zmieniamy Niemożliwe. Miasta zaprzyjaźnione, które w tym roku prezentują się na Rynku Głównym w Krakowie, to Kijów oraz Lwów.

– Targi Bożonarodzeniowe muszą być miejscem spotkania gości odwiedzających Kraków z jego energią, miejskością, ze zwyczajami lokalnymi i kolorytem. Będziemy wzmacniać te elementy wspólnie z Krakowską Kongregacją Kupiecką i firmą ARTIM, aby utrzymać wysoką pozycję tego wydarzenia na liście tradycyjnych bożonarodzeniowych jarmarków polecanych w przewodnikach i rekomendacjach biur podróży. Jednocześnie staramy się, aby targi traktowane były także przez krakowian jako wydarzenie atrakcyjne i dostępne dla nich, aby były miejscem znajdowania oryginalnych prezentów i wspólnego odkrywania świątecznego klimatu Starego Miasta – dodaje Robert Piaskowski.

Na terenie jarmarku ustawiona jest drewniana szopka, którą wykonał rzeźbiarz i twórca ludowy Józef Lasik pochodzący ze Stryszawy. Rynek został udekorowany pachnącymi choinkami (ponad 500 świerków) oraz iluminacjami w kolorze ciepłego białego światła. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wiele imprez artystycznych, m.in. występy chórów, grup kolędniczych, zespołów folklorystycznych, koncert akordeonowy.

Szczegółowy program znajduje się tutaj. Jarmark rozpoczął się dziś, 25 listopada i potrwa do 1 stycznia.

Świąteczne dekoracje na ulicach Krakowa

Tak jak w ubiegłym roku w okresie świątecznym miasto zostanie ozdobione iluminacją nawiązującą do wawelskich arrasów. Ozdoby są już instalowane na ulicach i placach, tak by były gotowe na dzień uroczystego rozświetlenia 15-metrowej choinki na Rynku Głównym – sobotę, 3 grudnia.

Źródło: Krakow.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]