Polski operator ostrzega: możesz zapłacić gigantyczny rachunek

Orange opisało na swojej stronie działanie oprogramowania SMS Factory, którego przypadki ostatnio odnotowano w Polsce. Można zapłacić ogromne rachunki.

Fot. Pixabay

W połowie listopada ktoś za pośrednictwem WhatsAppa deklarował możliwość wygrania loterii Milki po rozesłaniu otrzymanej wiadomości do 20 osób. Przekręt sprowadza się do wygenerowania kosztów poprzez wysyłanie odpowiedzi na pytania na zagraniczny numer kontaktowy, za który oczywiście płaci się znacznie drożej, np. do Egiptu, na których przestępca zarabia nawet połowę.

Późniejsze przypadki dotyczą oprogramowania identyfikowanego jako SMS Factory, które jest powiązane z wykorzystywanymi domenami do wcześniejszego oszustwa ,,na Milkę”. Kiedy operator je zablokował, okazało się, że część adresów była wykorzystywana do regularnego wysyłania danych i SMS-ów.

CERT Orange informuje, że w niektórych przypadkach fałszywy link nadsyłany przez komunikatory odsyła do pobrania aplikacji dla dorosłych, a następnie do Google Play, gdzie oferowana jest aplikacja do pobierania filmów. W teorii nie jest to szkodliwe, jednak program spowalnia smartfon oraz skanuje go na wszelkie możliwe sposoby, również dane, kontakty oraz zdjęcia przechowywane na urządzeniu. Działanie to jest w dalszym ciągu analizowane.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]