UWAGA na fałszywe telefony i maile z ZUSu

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami od ,,swoich” rzekomych pracowników, którzy proszą o podanie danych potrzebnych do wypłaty środków z subkont.

Fot. Pixabay

Po erze oszustw ,,na wnuczka” lub ,,na policjanta” nastał czas na metodę ,,pieniądze z subkonta”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zgłoszeniach otrzymywania telefonów od osób podszywających się za pracowników ZUS. Oszuści proszą o podanie danych identyfikacyjnych. W ten sposób wyłudzają informacje, które mogą im posłużyć do kradzieży lub do zaciągnięcia kredytu. Nieświadomych niczego klientów (zwłaszcza na takie oszustwa narażeni są seniorzy) mogą prosić o podanie hasła do konta bankowego i do portali społecznościowych.

Trzeba również uważać na maile, które przychodzą rzekomo z ZUS. Może być w nich informacja o błędnie naliczonych składkach i prośba o skorygowanie wpłaty. Mogą one przesyłać wirusy, dlatego należy je natychmiast kasować, poinformować policję i pod żadnym pozorem nie wpłacać pieniędzy.

Regionalny rzecznik prasowy ZUS apeluje: Ostrzegamy, aby nie podawać swoich danych przez telefon i nie odpowiadać na podejrzane maile, które rzekomo pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli rozmówca lub adresat maila wzbudza wątpliwości można go zweryfikować w najbliższej placówce ZUS bądź telefonicznie poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE