Nie żyje 6 dzieci – te bakterie są wyjątkowo niebezpieczne w tym roku

Eksperci ds. zdrowia z Wielkiej Brytanii ostrzegają rodziców przed paciorkowcami z grupy A – wywołują m.in. anginę i szkarlatynę

Fot. Kraków w Pigułce

Brytyjska Agencja Ochrony Zdrowia (UKHSA) wydała specjalne ostrzeżenie, przed większym niż zwykle zagrożeniem związanym z paciorkowcami z grupy A. Jak donosi Guardian, w tym sezonie zmarło już sześcioro dzieci: pięcioro w Anglii i jedno w Walii.

Zakażenie tymi bakteriami objawia się nagłym oraz bardzo silnym bólem gardła i gorączką. Wywołują również anginę, która charakteryzuje się białym nalotem na migdałkach oraz ,,czopami w gardle”, czy też szkarlatynę, którą można poznać po malinowym języku i drobnej wysypce.

Infekcja paciorkowcami zwykle przebiega łagodnie, ale w rzadkich przypadkach może rozwinąć się ostry przebieg, który grozi groźnymi powikłaniami. Bardzo niebezpiecznym skutkiem mogą być autoimmunologiczne zaburzenia neuropsychiczne – dziecko staje się niespokojne i nadpobudliwe, mogą wystąpić u niego napady agresji oraz tiki nerwowe.

Eksperci podkreślają, że na ten moment nie ma dowodów o wystąpieniu nowego szczepu paciorkowca, a sytuacja związana jest z większą niż zwykle obecnością bakterii w otoczeniu, co jest wynikiem sytuacji epidemicznej (spadku a następnie zwiększenia aktywności społecznej).

Niemniej jednak w danej sytuacji powinniśmy być ostrożni i zwracać uwagę na charakterystyczne symptomy choroby. Lekarze apelują: jeśli dziecko skarży się na silny ból gardła, a towarzyszy temu gorączka, należy niezwłocznie udać się do pediatry.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]