Taksówkarze będą wściekli. Ich propozycje zostały odrzucone

W dniu dzisiejszym Rady Warszawy pochyli się nad obywatelskim projektem uchwały wniesionym przez kierowców taksówek. Czego dotyczy?

Fot. pixabay.com

Kierowcy taksówek chcą 100 procentowej podwyżki. Obecnie opłata za „trzaśnięcie drzwiami” wynosi 8 złotych. W projekcie uchwały zaproponowano 16. Również wzrosnąć miałyby stawki za kilometr jazdy. W taryfie 1 (obowiązującej w dni powszednie od godziny 6 do 22) z obecnych 3 na 6 złotych, w taryfie 2 (obowiązującej w dni powszednie w godz. 22-6 oraz w niedziele i święta w ciągu całej doby) z 4,5 na 9 złotych.

Ta sama zasada obowiązywałaby w taryfie 3 – z 6 złotych za kilometr na 12 i w taryfie 4 – z 9 na 18. Wzrosłaby też opłata za godzinę postoju taksówki z 40 do 80 złotych.

Swój projekt kierowcy taksówek argumentują tym, że obowiązujące stawki maksymalne zostały ustalone w 1995 roku.  stwierdzili, że ostatnia regulacja stawek została przeprowadzona 11 lat temu i dotyczyła jedynie zmiany wysokości opłaty za wynajęcie taksówki oraz przejechanie pierwszego kilometra.

„W żaden sposób nie poruszono wówczas kwestii wysokości obowiązujących cen maksymalnych. Obecnie obowiązujące ceny maksymalne w odpłatnym przewozie osób taksówką osobową ustalone 24 kwietnia 1995 roku są nieadekwatne do sytuacji rynkowej i nie zapewniają płynności finansowej przedsiębiorcy”

Potrzebę podwyżki taksówkarze uzasadniają przede wszystkim wzrostem cen paliwa, żywności oraz składki ZUS. Propozycja zmian spotkała się z negatywną opinią miejskiego biura administracji i spraw obywatelskich.

Jak informuje PAP, w głosowaniu 33 radnych było przeciwnych uchwaleniu projekt, 14 było za, a 9 się wstrzymało.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]