Jesteś trzykrotnie zaszczepiony? Tak poznasz, że masz Covid

Jak każda szczepionka, także i tak na Covid-19 nie daje 100-procentowej pewności, że nie zachorujemy. Naukowcy przyjrzeli się zaszczepionym i wskazali, jakie najczęściej trzy objawy pojawiają u tych, którzy przyjęli trzy dawki.

Fot. Pexels

Poprzednie badania skupiały się niemal wyłącznie na niezaszczepionych, a przecież zaszczepieni również chorują. W ich przypadku przebieg choroby jest jednak w większości łagodny.

Naukowcy z Imperial Collage London zebrali dane od 17 tys. osób. Dotyczą okresu od marca 2020 do 2022 r. To badanie było bardziej kompleksowe. Przyglądano się danym zarówno od osób niezaszczepionych, jak trzykrotnie zaszczepionych.

Objawy u osób zaszczepionych trzema dawkami to katar, ból gardła, kichanie i zachrypnięty głos, czyli typowe objawy przeziębienia czy grypy. Jednocześnie osoby zakażone wariantem BA.2 w 54 proc. deklarowały, że objawy te bardzo im przeszkadzały podczas wykonywania codziennych czynności.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]