Lekcje religii za ponad miliard złotych rocznie. Miasta nie chcą dopłacać

Tyle wynoszą roczne koszty lekcji religii w polskich szkołach. Coraz więcej miast odmawia ich współfinansowania, z powodu coraz mniejszej frekwencji i ilości chętnych uczniów

Fot. Pixabay

Jak donosi portal money.pl, radni z Częstochowy przyjęli pierwszą w Polsce uchwałę. Apelują w niej do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Przemysława Czarnka o „likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miejskiego”. Częstochowskie szkoły zatrudniają około 130 nauczycieli religii, w tym księży, zakonnic, katechetek i katechetów. Ich pensje pochłaniają 9,5 mln zł rocznie. Miasto pokrywa ok. 1/3 z tej kwoty.

Podobna uchwała została przygotowana przez krakowskiego radnego – Łukasza Wantucha. Przekonywał on, że „jeśli nauczanie religii przestanie być zawodem, a stanie się misją, wpłynie to korzystnie na poziom nauczania oraz motywację” Zaznacza jednak, że nie apeluje o wycofanie lekcji religii ze szkół, a zmiany zasad jej finansowania. Kraków co roku przeznacza 30 mln zł na lekcje religii, z czego około 10 mln zł z budżetu miasta.

Jak wynika z inicjatywy „Świecka szkoła”, w skali roku samorządy w całym kraju wydają na organizowanie religii w szkołach około 1,5 mld złotych. „W Łodzi na religię nie chodzi już połowa uczniów, w szkołach ponadpodstawowych zrezygnowało blisko 80 proc. nastolatków” – podaje dziennik. Podobnie jest w stolicy.

Również część kleru jest za reformą nauczania i finansowania religii w szkołach:

„Jestem zwolennikiem modelu włoskiego, czyli jednej godziny w szkołach publicznych, o historii religii i chrześcijaństwa. Natomiast katecheza, tj. ta obecnie druga godzina w szkołach, powinna powrócić do salek parafialnych. To jest miejsce dla katechezy prowadzonej przez Kościoły i związki wyznaniowe” – informował gazetę ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk i filozof z UKSW.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]