Choroba lub wypadek w święta. NFZ przypomina gdzie szukać pomocy medycznej

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że nawet w wypadku spędzania świąt Bożego Narodzenia daleko od domu możemy liczyć na pomoc w wypadku nagłego wypadku lub pogorszenia stanu zdrowia

Fot. Shutterstock

Jak informuje portal Pap.pl, NFZ w czwartek wydało komunikat w sprawie dotyczącej pomocy medycznej udzielanej w okresie świątecznym.

„Całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy i w dni powszednie od godziny 18:00 do 8:00 następnego dnia, możesz skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej otrzymamy świadczenia medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej” – czytamy w komunikacie.

Można się udać do takich oddziałów w sytuacjach nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, zwłaszcza dotyczy to małych dzieci i seniorów. Adresy i dane kontaktowe punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są dostępne na stronach internetowych wojewódzkich oddziałów NFZ.

Ponadto można skorzystać z konsultacji telefonicznej pod bezpłatnym numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu – 800-137-200. W nocy podczas dni powszednich od godziny 18:00 do 8:00 rano dnia następnego, oraz całodobowo w weekendy i święta. Na takiej platformie również, w razie potrzeby, będzie można otrzymać e-receptę lub e-zwolnienie. Wpierw jednak będzie trzeba wypełnić formularz internetowy, następnie można zamówić poradę telefoniczna u lekarza. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu obsługuje w trzech językach – polskim, angielskim oraz ukraińskim.

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz szpitalne oddziały ratunkowe (SOR). Jednak te udzielają pomocy w stanach ciężkich, a o kolejności przyjmowania pacjentów decyduje stan zdrowia, nie kolejność zgłoszenia. Do takich placówek pacjent może się zgłosić bez skierowania, niezależnie od swojego miejsca zamieszkania.

NFZ przypomina również, że w nagłych wypadkach i sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia należy zadzwonić pod numer 112 lub 999 w celu wezwania zespołu ratownictwa medycznego. Dodatkowo, przez całą dobę, również w czasie świąt Bożego Narodzenia, działa infolinia NFZ pod bezpłatnym numerem 800-190-590. Konsultanci udzielą wszelkich niezbędnych informacji na temat pomocy medycznej, oraz wskażą gdzie znajduje się najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]