Rekordowo niskie bezrobocie i spadek zatrudnienia w 2023 roku? Szykują się zwolnienia

Bezrobocie w kraju osiągnęło rekordowo niski poziom. Według prognoz ekspertów z PIE, w 2023 roku możemy spodziewać się spadków zatrudnienia, szczególnie w niektórych branżach

Fot. Pexels

Główny Urząd Statystyczny podaje, że stopa bezrobocia w listopadzie 2022 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,1 proc. w październiku – liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wynosiła w listopadzie 800,2 tys. wobec 796 tys. osób w październiku. Oznacza to, że liczba osób niezatrudnionych pozostaje na rekordowo niskim poziomie.

Jednak ,jak prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny, w przyszłym roku można się spodziewać wzrostu bezrobocia. dotyczy to zwłaszcza  niektórych branż, w których zmniejszenie zatrudnienia jest bardzo prawdopodobne. Dodatkowo inflacja w dalszym ciągu będzie przewyższać wzrost wynagrodzeń. Jak podaje serwis money.pl, już pod koniec listopada 197 pracodawców zadeklarowało zwolnienie 19,1 tys. pracowników, w tym 4 tys. osób z sektora publicznego.

Najbardziej zagrożone są sektory, w których ceny energii są najbardziej znaczące w kosztach produkcji, takie jak motoryzacja, branża chemiczna czy przetwórstwo surowców.

Ponad to, Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego ocenił podczas rozmowy z PAP, że malejąca liczba udzielanych kredytów mieszkaniowych może spowodować spowolnienie w branżach budowlanych, meblarskich oraz zajmujących się wykończeniem wnętrz.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]