Uważaj gdzie i jakie fajerwerki kupujesz!

Co roku koniec grudnia jest czasem zwiększonej sprzedaży środków pirotechnicznych , od sztucznych ogni do petard. Popularne sieci handlowe już zaczęły przedstawiać swoje oferty

Fot. Pexels

Pomimo, że pięknie mienią się na niebie w momencie wybuchu, są niezwykle niebezpieczne. Co roku odnotowuje się wypadki i poparzenia związane z nieostrożnym używaniem fajerwerków. Również jest kwestia hałasu, który płoszy zwierzęta, zarówno domowe jak i dzikie. Mimo to, sprzedawcy fajerwerków i środków pirotechnicznych przed końcem roku odnotowują wysokie zyski.

Policjanci przypominają, że niezwykle ważnym jest kupowanie sztucznych ogni tylko u sprawdzonych dostawców, a każdy wyrób powinien być opatrzony w instrukcję obsługi. Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji zaznaczył również, że mundurowi na bieżąco będą monitorować punkty handlowe, oferujące tego typu artykuły. Przed zakupem należy również obejrzeć towar. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy obudowa sztucznych ogni nie zawiera pęknięć, wgnieceń lub wybrzuszeń. Na opakowaniu fajerwerków powinna znajdować się nazwa producenta oraz jego dane adresowe. Powinno być również oznakowanie.

„Wyrób powinien posiadać nazwę produktu, klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta oraz liczbę wyrobów w opakowaniu. Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych” – poinformował rzecznik KSP dla serwisu PAP.pl.

Największą ostrożność trzeba zachować w momencie odpalenia fajerwerków. Oto kilka ważnych zasad:

  • Fajerwerki należy używać zgodnie z ich instrukcja na pudełku,
  • Zakaz pozwalania odpalania fajerwerków dzieciom i osobom niepełnoletnim,
  • Zakaz podpalania fajerwerków pod wpływem alkoholu,
  • Zakaz podpalania fajerwerków, które są trzymane w ręku,
  • Zakaz podpalania fajerwerków w zamkniętych pomieszczeniach, petardy odpalaj wyłącznie na świeżym powietrzu,
  • Jeśli petarda nie wypaliła, nie odpalaj jej ponownie. Odczekaj minimum 15 minut i włóż do pojemnika z wodą.

Dodatkowo zasady bezpieczeństwa wyjaśnia nadkom. Sylwester Marczak: „Korzystając z fajerwerków, należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych.”

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]