Minister podała: tyle wydano na program 500+ od początku jego istnienia

Na program 500+ od początku jego istnienia wydano 213 mld zł – podała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Dodała, że  świadczenie co miesiąc otrzymuje 7 mln dzieci 

Fot. Pixabay

Podczas konferencji prasowej minister poinformowała, że od 1 kwietnia 2016 r., gdy ruszył program „Rodzina 500 plus” na świadczenia wydano 213 mld zł. W tej kwocie znajduje się także dodatek „Dobry Start”, który zakłada 300 zł jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny.

„To najwyższy progres, jeśli chodzi o wspieranie rodzin i wychodzenie z ubóstwa. Co miesiąc 7 mln dzieci otrzymuje świadczenie. Gdy wrócimy do 2015 r., to takich programów nie było. Rodzic, który wychowuje dziecko od urodzenia do 18. roku życia, otrzymuje wsparcie wynoszące 120 tys. zł” – oświadczyła Maląg. Dodała również, że 500+ pozwala podnieść standard życia i jest to inwestycja w przyszłość.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że program 500+, dzięki wsparciu finansowemu dla rodzin, ma na celu poprawę dzietności w Polsce. Jednak niż demograficzny się powiększa. Jak pisze portal money.pl – w lutym 2022 roku urodziło się 23 tys. dzieci. Jest to najgorszy wynik od czasów II Wojny Światowej. Na każde 10 tys. mieszkańców Polski ubyło 14 osób.

W ubiegłym roku minister Maląg wskazywała, że o niską dzietność w kraju należy winić poprzedników:

„Polska jest obecnie w tzw. pułapce demograficznej, która wynika z zaniedbań poprzedników. Wprowadzenie programu „500 plus” to był ostatni dzwonek, żeby wdrożyć skuteczne rozwiązania. Bez niego sytuacja demograficzna byłaby gorsza” – podawała latem 2021 r. na antenie TVP Info Marlena Maląg.

Jednak ekonomista Rafał Mundry był innego zdania. Zwrócił on wtedy uwagę, że dzietność w Polsce była na niższym poziomie niż przed wprowadzeniem programu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]