Piwo tańsze od słodkich napojów? Politycy chcą podnieść ceny

W sklepach bez problemu można nabyć niedrogie piwa, których cena wacha się w przedziale 3-4 złotych. Politycy i organizacje pozarządowe mówią, że jest to dowód na to, że akcyza nie spełnia swojego zadania

Fot. Pixabay

Portal Bankier.pl informuje o interpelacji grupy posłów KO skierowanej do Ministra Finansów. Zwracają oni uwagę na „alarmujące zjawisko”, według którego ceny słodkich napojów bezalkoholowych, obłożonych podatkiem cukrowym, są wyższe od cen piwa. Według ich opinii taki stan rzeczy „zagraża zdrowiu publicznemu oraz indywidualnemu mieszkańców naszego kraju”.

Forum Prawo dla Rozwoju również zwróciło politykom uwagę na ten problem. Przeanalizowano ofertę popularnych dyskontów w czterech polskich miastach. Na tej podstawie utworzono cztery koszyki zakupowe, do których trafiło kilka najpopularniejszych produktów o pojemności 0,5 l. Następnie uśredniono ceny.

„Wyodrębniliśmy kategorie premium oraz budżetową i w obu przypadkach piwo okazało się tańsze od napoju bezalkoholowego. W segmencie produktów budżetowych różnica była niewielka, groszowa, ale w kategorii premium mieliśmy już do czynienia z zauważalną dysproporcją mogącą wpływać na decyzje konsumenta na korzyść piwa” – mówił portalowi Bankier.pl dr Konrad Hennig, dyrektor programowy Forum Prawo dla Rozwoju.

We wspomnianej wcześniej interpelacji posłowie pytali resort, czy planowana jest w związku z tym zmiana sposób opodatkowania piwa. Politycy chcą zrównania stawek akcyzy nakładanej na napoje alkoholowe lub przynajmniej ustanowienia tej samej podstawy opodatkowania.

Maciej Flis, ekspert ds. podatków w Forum dla Rozwoju informuje, że przede wszystkim pozwoliłby wyrównać ceny piwa z konkurencyjnymi napojami alkoholowymi. Jest to potrzebne, z uwagi na to, że  uwarzenie litra piwa kosztuje zdecydowanie mniej niż np. wyprodukowanie napoju energetycznego. Dodał, że według wyników analizy akcyza nie spełnia obecnie tego zadania.

Piwowarzy również wypowiadają się w tej kwestii. Według Bartłomieja Morzyckiego, dyrektora generalnego Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie  60 proc. respondentów badań z roku 2021 uznawało, że ceny piwa są za wysokie. Dzisiaj natomiast przez inflację są jeszcze wyższe.

Browary Polskie podkreślają, że koszty produkcji cały czas rosną. Jedynie w tym roku cena poszła w górę już o kilkanaście proc.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]